Skip to content

TANEXT felvételi tájékoztató a 2025/2026-os tanévre

A TANEXT Akadémia Technikum, Szakképző Iskola, Szakiskola és Szakgimnázium többcélú szakképző intézményként működik, köznevelési feladatokat is ellát. A TANEXT Iskola egy olyan „második esély” típusú, sokadik esélyt biztosító iskola, amely elsősorban szakiskolai és szakgimnáziumi képzési területen hirdeti meg képzéseit.

SZAKGIMNÁZIUM

A szakgimnáziumban 5 éves képzés folyik. Az első négy év során a közismereti tantárgyak mellett a választott szakmai ágazat alapjait sajátítják el a fiatalok. A 12. évfolyam végén előrehozott érettségi vizsgát tehetnek négy közismereti tantárgyból, majd a 13. évfolyam befejezésével szakmai záróvizsgát is tesznek a fiatalok. Diákjaink szakgimnáziumunkban művészeti, pedagógiai és közművelődési ágazatban sajátíthatnak el szakmai ismereteket.

Első idegen nyelvként angolt oktatunk.

Az érettségivel rendelkezők részt vehetnek 13-14. évfolyamos nappali rendszerű iskolai szakképzésben, illetve felnőttoktatás keretében is tanulhatnak. Ebben az esetben a szakmai képzés két éves.

Szakgimnáziumunkban nem vesszük figyelembe a központi írásbelin elért eredményeket, továbbá sem írásbeli, sem szóbeli felvételi vizsgát nem tartunk. Ugyanakkor fontosnak tartjuk, hogy a hozzánk jelentkezők tudatában legyenek, hová is szeretnének járni, mik a legfontosabb iskolai elvárások, milyen az élet nálunk, és mi is szeretnénk megismerkedni leendő diákjainkkal, hogy lássuk illünk-e egymáshoz, tudja-e vállalni az iskola a család elvárásait. Ennek érdekében felvételi beszélgetést szervezünk.

Ha a középfokú iskola művészeti tanulmányi területen hirdet felvételt, további készségek, képességek meglétét is vizsgálhatja. Ezért a beszélgetés keretében a művészeti és kreatív ágazatokra jelentkezőknél Fazekas, Divatstílus- és jelmeztervező, Kerámiaműves és Művészeti grafikus szakirányok esetében portfólió bemutatását várjuk (rajzok, alkotások a korábbi évekből, vagy kifejezetten a felvételire összeállítva, legalább 10 munka szükséges). Jazz-zenész szakra jelentkezőknél játékos, zenei kreatív feladat megoldására kerül sor. A felvétel az általános iskolai tanulmányi eredmények (7-8.évfolyam osztályzatai) és a felvételi beszélgetés alapján történik.

Szakgimnáziumi képzésben indítandó ágazataink

Képzés ágazata/Tanulmányi terület kódja/Szakképesítés neve

Művészeti ágazat

0001 Jazz-zenész II.*/ Jazz-zenész

0002 Népi kézműves/ Fazekas

0003 Képző- és iparművészeti munkatárs*/

Divatstílus- és jelmeztervező

0004 Képző- és iparművészeti munkatárs*/

Kerámiaműves

0005 Képző- és iparművészeti munkatárs*/

Művészeti grafikus

Pedagógiai ágazat

0006 Pedagógiai munkatárs/ Gyógypedagógiai asszisztens

0007 Pedagógiai munkatárs/Pedagógiai asszisztens

Közművelődési ágazat

0008 Közművelődési munkatárs

SZAKISKOLA

Szakiskolai nevelés-oktatás

2 évfolyamos képzés (1+2 év)

A szakiskolában előkészítő évfolyam után 2 évfolyamos szakiskolai képzést követően szerezhetnek a fiatalok részszakképesítést. A felvétel kizárólag a sajátos nevelési igényt megállapító szakértői bizottság szakvéleménye alapján történik. Érvényes szakvélemény hiányában nincs módunk beiskolázni a jelentkezőt, ezért kérjük csatolni ezt a dokumentumot a jelentkezéshez!

Képzés ágazata/Tanulmányi terület kódja/Szakképesítés neve

Szociális

1001 Háztartásvezető

Szakiskolai nevelés-oktatás

4 évfolyamos képzés (1+4 év)

A szakiskolában lehetőség nyílik szakképzettség megszerzésére is. Az ide beiratkozók az előkészítő évfolyamot követően 4 évfolyamos szakmai képzésben vesznek részt. A felvétel itt is kizárólag a sajátos nevelési igényt megállapító szakértői bizottság szakvéleménye alapján lehetséges. A szakképzési évfolyamok elvégzésével, valamint a szakmai vizsga letételével szakképesítés szerezhető burkoló, festő, mázoló, tapétázó építőipari szakmákban, továbbá fazekas és szakács szakmában.

Képzés ágazata/Tanulmányi terület kódja/Szakképesítés neve

Építőipar

1002 Burkoló

1003 Festő, mázoló, tapétázó

Művészet

1004 Népi kézműves/Fazekas

Turizmus- vendéglátás

1005 Szakács

SZAKKÉPZŐ ISKOLA

Képzés ágazata/Tanulmányi terület kódja/Szakképesítés neve

Orientációs évfolyam (1 év)

2001 Orientáció

Az orientációs évfolyam azoknak ajánlott, akik befejezték az általános iskolát, de felzárkóztatásra szorulnak és/vagy bizonytalanok a továbbtanulásban. Ezen az előkészítő évfolyamon nincsenek tantárgyak, kifejezetten egyéni készség- és képességfejlesztés zajlik, emellett a tanulóknak lehetőségük van önmagukat, saját képességeiket, motivációjukat és a különböző szakmákat is megismerni. Támogatást kapnak önismeretük és társas kompetenciáik fejlesztéséhez és a pályaválasztással kapcsolatos döntésük meghozatalához.

Általános tájékoztató

Iskolánkban a más iskolákban megakadt, sajátos életszemléletű, esetenként beilleszkedési, tanulási problémákkal küzdő diákok oktatását végezzük, nevelődését segítjük. Megfogalmazott célunk, hogy minden diák a saját képességei szerint a legtöbbet hozza ki magából. Iskolánk nevelési rendszerének középpontjában a diák áll a maga testi-szellemi-lelki változásainak igényével. A tanulók iskolai sikerességét, az iskola pedagógiai tevékenységét a pedagógusok mellett speciális felkészültségű gyógypedagógus, fejlesztő pedagógus, iskolai szociális munkás, valamint mentor is segíti.

A tanulást projektek és témanapok segítik, amelyek alkalmat adnak a diákok számára saját érdeklődésük kiteljesedéséhez. Igyekszünk a hétköznapok világát áttekinthetőbbé tenni számukra, szeretnénk segíteni a felnőtté, munkavállalóvá válást a választott szakmacsoportok szakmáiban.

A TANEXT Iskolában mind a különböző képzési területek közötti átmenet, mind a más iskolákban megszerzett érdemjegyek, valamint a nem formális úton szerzett ismeretek beszámíthatósága a pedagógiai programban biztosított eljárás keretében történik.

Kiemelt figyelmet fordítunk a figyelemhiány zavarral, koncentrációs nehézséggel, és a tanulásban egyéb okok miatt (pl. SNI) akadályozott – sokszor motivációját vesztett -, ezért sok korábbi kudarcot megéltvagy egyéb okból  nehéz élethelyzetben lévő diákok befogadására, bevonására, fejlesztésére. A diákok segítése a pedagógusokkal, szülőkkel, diákokkal együttműködésben, közösen kidolgozott egyéni tanulási és fejlődési utak mentén zajlik.

Egyéb tudnivalók:

A jelentkezési lapokat az alábbi címre kérjük elküldeni:

TANEXT Akadémia Technikum, Szakképző Iskola, Szakiskola és Szakgimnázium

1203 Budapest XX. kerület, Ónodi u. 14.

Az intézmény munkarendje: nappali rendszerű. A felnőttoktatás: esti munkarendű.

A fenntartó által engedélyezett osztályok, csoportok száma:

A fenntartó az intézményben tanítható szakmákban és ágazatokban egy-egy tanulócsoport létrehozását engedélyezi. Szakmai csoportot, osztályt 6 fő alatt nem indít az intézmény.

Jelenleg közel 200 fiatal számára nyújtunk hozzáférést oktatási ellátásainkhoz 40 felnőtt – pedagógus, szakoktató, gyógypedagógus és fejlesztő pedagógus – foglalkoztatásával.

A TANEXT Akadémia Technikum, Szakképző Iskola, Szakiskola és Szakgimnázium működési helye: 1203 Budapest XX. kerület, Ónodi u. 14.

Intézményünkről, valamint a felvételi eljáráshoz kötődő további részletekről, fontosabb időpontokról információkat szerezhetnek honlapunkon http://tanext.hu/, illetve érdeklődhetnek a titkarsag@tanext.hu e-mail címen.